Eko-wnętrza

W aranżacji wnętrz obok stylu glamour, nowoczesnego czy industrialnego ostatnimi czasy pojawił się również styl ekologiczny, czyli wnętrze urządzone w zgodzie z naturą i tak, by było ono przyjazne dla środowiska naturalnego. Styl ekologiczny jest w wielu założeniach podobny do stylu skandynawskiego, zawiera również elementy stylu rustykalnego. Są to z reguły wnętrza proste, jasne i przytulne, oszczędne w dekoracjach, ciepłe i przyjazne człowiekowi, bo inspirowane naturą.

 

 

  1. Podłogi drewniane – w domu ekologicznym podłogi powinny być wykonane z drewna. Jest to materiał, ciepły w dotyku, całkowicie przyjazny dla alergików, a do tego pięknie się starzeje, przez co może służyć w domu przez długie wieki. Zaś w przypadku wymiany podłogi drewnianej, jest to surowiec, który szybko ulega biodegradacji, więc w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego. Podłogi we wnętrzach ekologicznych powinny być raczej w jasnych odcieniach, dlatego z reguły są one wykonane z rodzimych gatunków drzew.

  2. Eko – farba – większość farb zawiera lotne związki organiczne, które mają negatywny wpływ na organizm człowieka, dlatego chcąc mieszkać w ekologicznym domu warto wybierać farby ekologiczne, które zawierają kilkakrotnie mniej lotnych związków organicznych niż tradycyjne farby. Gdy schnął do powietrza uwalniana jest przede wszystkim woda. Kolory stosowane we wnętrzach ekologicznych powinny być jasne, warto postawić na ciepłą biel, beże, żółcie oraz wszelkiego typu jasne barwy.

  3. Wiklina i bambus – meble w domu ekologicznym powinny być wykonane z litego drewna, lub co bardziej wskazane z wikliny lub bambusa – są to rośliny, które wzrastają dużo szybciej niż drzewa, dlatego ich wycinanie nie jest tak szkodliwe dla środowiska naturalnego. We wnętrzach ekologicznych można spodziewać się więc wyplatanych z wikliny, ratanu czy liści palmowych mebli. Jednak urządzając tego typu wnętrze warto pamiętać, aby nie łączyć wikliny z ratanem – nie wygląda to dobrze.

  4. Len, naturalne tkaniny – wnętrza w tym stylu nie wymagają wielu ozdób, tkaniny w nich wykorzystywane powinny być naturalne. W tego typu aranżacjach spotkać można więc tkaniny o grubych splotach, wyplataną wiklinę, drewno z widocznymi słojami, na ścianach farbę, porowatą powierzchnię kamienia i dużo żywych roślin.   

 

 

Odsłony: 2123