Eko-oświetlenie

Bez energii elektrycznej trudno wyobrazić sobie współczesny świat, świece oraz lampy naftowe, które jeszcze w wielu domach do połowy XX wieku były głównym źródłem światła odeszły do lamusa.

 

 

Jakie współczesne metody oświetlenia domów są dobre dla środowiska naturalnego?

 

-Jednym z głównych założeń ekologicznych jest minimalizacja wykorzystania energii, bowiem do jej produkcji wykorzystane są różnorodne paliwa, które w większości przypadków zanieczyszczają środowisko. Mniejsze zużycie energii oznacza, więc mniejsze wykorzystanie paliw, a co za tym idzie lepszy stan środowiska naturalnego. Dbając o ekologiczne rozwiązanie w zakresie oświetlenia warto skorzystać z kilku sposobów.

 


-Prąd z elektrowni wiatrowych, wodnych lub słonecznych. Elektrownie, które wytwarzają energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii, to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań związanych z oświetleniem. Można również zamontować we własnym domu baterie słoneczne, które staną się jednym ze źródeł światła. Warto korzystać także z lamp solarnych do oświetlenia ogrodu. Są one łatwe w montażu i nie wymagają okablowania – co stanowi ich dodatkową zaletę.

 

-Żarówki energetyczne, są kolejnym sposobem na ekologiczne oświetlenie domu, dzięki nim w naszych pomieszczeniach jest jasno przy jednocześnie mniejszym poborze prądu. Warto jednak pamiętać, że tego typu żarówki mają zwiększony pobór mocy w momencie ich włączania, dlatego lepiej wychodząc na chwilę z pomieszczenia zostawić taką żarówkę włączoną.  

Odsłony: 1917