Eko-meble

Choć w aranżacjach w stylu ekologicznym często mówi się o meblach z litego drewna, to jednak prawdziwie ekologiczne meble wykonane są przede wszystkim z wikliny, bambusa i rattanu, a także płyt wiórowych oraz innych preparowanych odpadów drzewnych. Wykluczone natomiast są tutaj wszelkiego rodzaju syntetyczne tkaniny, plastik czy inne wysoko przetworzone materiały.

 

 

Drewno bambusowe

Bambus rośnie znacznie szybciej niż drzewa, dlatego meble wykonane z tego materiału są znacznie bardziej ekologiczne. Ubytki w wyciętym na meble drzewostanie będą odrastały kilkanaście lat, natomiast lasy bambusowe rosną nawet z prędkością 18 metrów na 90 dni. Bambus może być wykorzystany zarówno na podłogach jak i budowie mebli. Meble bambusowe pozwolą na urządzenie egzotycznego i przyjaznego środowisku wnętrza w naszym domu.

 

 

Wiklina i rattan

Zarówno meble z wikliny, jak i bardziej egzotycznego rattanu to produkty ekologiczne, z tego samego powodu co bambus – rosną one szybciej niż drzewa. Meble tego typu są przede wszystkim meblami wyplatanymi. Stanowią dobre rozwiązanie, dla osób, którym zależy na bardziej tradycyjnym wyglądzie mieszkania. Warto jednak zauważyć, że nie jest dobrym rozwiązaniem łączenie w jednej aranżacji mebli rattanowych i wiklinowych – wygląda to nieestetycznie, dlatego lepiej zdecydować się na jedno z tych rozwiązań i pozostać w tym konsekwentnym.

 

 

Płyta wiórowa

Płyta wiórowa zbudowana jest z wirów drzewnych, stanowiących odpady obróbki drewna, sklejonych żywicą. Jest, więc to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów na meble. Wykonywane są z niej frontony mebli oraz blaty kuchenne.  

 

Odsłony: 1892