Eko-budownictwo

Domy energooszczędne to takie, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii pozwalają zmniejszyć zużycie energii tak cieplnej, jak i elektrycznej – dzięki czemu z jednej strony są one przyjazne dla środowiska, z drugiej zapewniają swoim właścicielom.

 

 

Natomiast domy pasywne to takie, które już na poziomie planowania, projektowane są w taki sposób, aby nie tylko sam budynek, ale również materiały wykorzystane do jego wznoszenia były przyjazne środowisku naturalnemu. W domach pasywnych redukuje się do maksimum zużycie energii cieplnej, jest to efektywny sposób do tego stopnia, że w tego rodzaju budynkach często nie ma konieczności montażu systemu grzewczego. W porównaniu z tradycyjnymi budynkami domy pasywne mają ponad ośmiokrotnie mniejsze zapotrzebowanie na energię, wynosi ono poniżej 15 kWh/(m²·rok), natomiast w zwykłych budynkach – może dochodzić nawet 120 kWh/(m²·rok).

 

 

Tak wysokie parametry związane z oszczędnością ciepła wynikają przede wszystkim z zastosowania odpowiednich technologii, wśród rozwiązań stosowanych w tego typu budynkach warto wymienić:

-technologia, która sprawia, że wszystkie zewnętrzne przegrody budynku mają niski współczynnik przenikania ciepła,

-ściany zewnętrzne są nieprzepuszczalne dla powietrza,

-wykorzystywane są rekuperatory i przygruntowe wymienniki ciepła dla ogrzania powietrza w wentylacji,

-stosowane są technologie umożliwiające pobieranie energii z jej odnawialnych źródeł.

 

Odsłony: 2069